امروز يك شنبه  ۲۲ تير ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۳/۰۶- ۰۸:۴۳ - مشاهده: ۱۴۰

پیام سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان بمناسبت درگذشت استاد جوره بیک نذری

جامی ست که عقل آفرین میزدنش/ صد بوسه ز مهر بر جبین می زدنش/ این کوزه گر دهر چنین جام لطیف/ می سازد و باز بر زمین میزدنش (خیام)

    در طی چند هفته گذشته،  تنی چند از هنرمندان و شخصیت های برجسته علمی و ادبی تاجیک به دیار باقی رخت بربستند و  جامعه فرهنگی تاجیک را داغدار نمودند.

   فقدان شخصیت های فرهیخته ای از جمله:

  محمدعلی عجمی،  بحرالدین کمال الدین اف، سعیدشاه اکرم اف، خیری نظرآوا، ثورالنساء سبزه علی آوا، منیره حکیم آوا، ابوبکر زبیدی، خورشید علی داد، عبدالفتاح حاتم اف، صنوبر علی آوا، عبدالقهار رجب اف، عبدالله طاهراف، اعلی عمرزاد، شمس الدین جلال اف و عرفان الدین شمس الدین  برای فرهنگ و جامعه تاجیکستان و نیز علاقمندان میراث گران بهای پارسی، ضایعه ای جانکاه و دردناک می‌باشد.

   هنوز در غم از دست دادن این عزیزان بودیم  که خبردار شدم استاد ارجمند و هنرمند سرشناس مردمی  و رییس سابق شعبه آثار خطی پژوهشگاه شرق شناسی وابسته به آکادمی ملی علوم تاجیکستان جوره بیک نذری نیز دعوت حق را لبیک گفتند.

   این هنرمند و پژوهشگر نام آشنای تاجیک، دوران عمر پر خیر و برکتش را در جهت اعتلای هنر و زبان و ادب مشترک پارسی سپری نمود.

   آثار و یادگارهای ارزشمند او در حوزه ادبیات و سند پژوهی نه تنها در تاجیکستان، بلکه در ایران و افغانستان نیز بسیار شناخته شده و شخصیت او مورد احترام تمامی اهالی فرهنگ می‌باشد.

    ضمن عرض تسلیت به بازماندگان، ملت و کشور دوست و هم فرهنگ و هم زبان تاجیکستان، از  درگاه خداوند بزرگ برای آن مرحوم و سایر عزیزان از دست رفته آرامش ابدی و جنت مکانی و برای بازماندگان محترم صبر و شکیبایی آرزو می نمایم.

   در پایان خاطر نشان می سازم که جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و مردم شریف تاجیکستان بوده و باور دارم با تلاش کادر شریف پزشکی و با هم گامی، همبستگی و ایمان، این ویروس منحوس کرونا را شکست داده و بر آن پیروز خواهند شد.

   زنده باد دوستی ایران و تاجیکستان!

 

                                      محمد تقی صابری

سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما